Josse is al van jongs af aan geboeid door mentaal welzijn. Geen toeval, met twee ouders die bij het Universitair Psychiatrisch Centrum Duffel werken. Intussen is hij er zelf tien jaar aan de slag als verpleegkundige. Hij zit aan tafel met Ineke, hoofdverpleegkundige bij de afdeling voor 55-plussers met een psychotische kwetsbaarheid.
Jullie werk als verpleegkundigen is enorm belangrijk voor het herstel van een patiënt. Hoe voelen jullie dat jullie inspanningen gewaardeerd worden?
Josse: “Voor mij zit dat in kleine, alledaagse dingen, zoals een compliment krijgen van een collega. Ik heb regelmatig contact met ex-patiënten die gewoon even willen laten weten hoe het met hen gaat. Dat doet deugd.”
“Ik heb regelmatig contact met ex-patiënten die gewoon even willen laten weten hoe het met hen gaat. Dat doet deugd.”
Josse, verpleegkundige
Ineke: “Er worden ook leuke evenementen georganiseerd, zoals onze eigen Boterhammen in ons Park of Dag van de Medewerker. Om de drie maanden gaan alle jarigen van de afgelopen periode een ‘pateeke’ eten. Zo leer je ook mensen van andere afdelingen beter kennen, da’s fijn.”
“Verder hebben we elk jaar een teamdag, waarop we samen iets leuks doen om grote én kleine successen te vieren. Maar het stopt niet bij die ene dag. In je dagelijkse werk voel je dat er naar je geluisterd wordt, en dat collega’s of leidinggevenden mee naar oplossingen zoeken. Je bent hier absoluut geen nummer.”
Hoe steunen collega’s elkaar onderling?
Ineke: “Wanneer er echt iets ingrijpends gebeurt, staat het Stress Support team voor je klaar. Zij brengen alle betrokkenen samen om te reflecteren over wat er gebeurd is en om steun te bieden. Ze luisteren naar jouw verhaal: wat doet die gebeurtenis met je? Zie je het zitten om weer aan de slag te gaan?”
“Zelf organiseer ik elke week een overleg met de verpleegkundigen. Daar kunnen we van alles en nog wat bespreken: positieve punten, maar ook dingen die minder goed lopen. En de collega’s zijn er altijd voor elkaar. Als er iemand in het weekend toch ergens naartoe moet of er is iemand ziek, staan er meteen vijf mensen aan mijn bureau die willen inspringen. We spreken ook buiten het werk weleens af. Zo organiseer ik elk jaar een barbecue bij mij thuis om het hele team te bedanken.”
“Als er iemand ziek is, staan er meteen vijf mensen aan mijn bureau die willen inspringen.”
Ineke, hoofdverantwoordelijke
Josse: “Ook op onze afdeling is er een heel goeie teamsfeer. We helpen elkaar waar het kan. Als je bijvoorbeeld een ambulante psychiater zoekt voor een van je patiënten, is er altijd wel iemand die nuttige info kan doorspelen. En wanneer je een moeilijk gesprek moet voeren, zal er sowieso een collega vragen hoe het gegaan is. Onze hoofdverpleegkundige is ook heel empathisch. Bij haar kan je altijd terecht, zowel voor werkzaken als privé. In de tien jaar dat ik hier werk, zijn er in ons team alleen nog maar mensen vertrokken die op pensioen gingen. Dat zegt veel, denk ik.”
“In de tien jaar dat ik hier werk, zijn er in ons team alleen nog maar mensen vertrokken die op pensioen gingen.”
Josse, verpleegkundige